Odzyskiwanie danych jakości utalentowanego usługi.

Odzyskiwanie danych Zalety i wady odzyskiwania danych

Jeśli komputer utracił zawarte w nim dane, można się zastanawiać, jak je odzyskać. Na szczęście istnieje wiele dostępnych opcji. Mogą one pomóc w odzyskaniu danych z usuniętych plików i naprawie systemów plików uszkodzonych w wyniku awarii zasilania. Wszystkie one są jednak kosztowne. W tym artykule omówimy zalety i wady każdej z nich. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uzyskać potrzebne dane. W większości przypadków nie trzeba zatrudniać profesjonalisty, aby odzyskać dane.

Odzyskiwanie danych to proces uzyskiwania informacji znajdujących się na urządzeniu pamięci masowej

Proces odzyskiwania informacji z uszkodzonego lub skasowanego nośnika danych jest znany jako odzyskiwanie danych. Do odzyskiwania danych stosuje się kilka różnych technik. Zazwyczaj jest ono wykonywane na nośnikach danych, które uległy awarii, zostały uszkodzone lub nie są już dostępne. W niektórych przypadkach odzyskiwanie danych jest niezbędne do celów kryminalistycznych lub szpiegowskich. Może być również stosowane do odzyskiwania plików, które zostały ukryte lub zaszyfrowane przez wirusa.

Techniki odzyskiwania danych dzielą się na dwie główne kategorie. Sprzętowe odzyskiwanie danych polega na użyciu specjalnych narzędzi do naprawy nośników danych, natomiast metody programowe wykorzystują specjalistyczne programy narzędziowe do odczytywania danych z uszkodzonych nośników. Koszt pomieszczenia czystego może wynosić od 100 do 1 000 USD za stopę kwadratową, w zależności od rodzaju wymaganego odzyskiwania danych. Jednak bez względu na to, jaka technika zostanie zastosowana, celem jest odzyskanie utraconych informacji.

W większości przypadków odzyskiwanie danych polega na przywróceniu informacji z poprzedniej kopii zapasowej. Im nowsza kopia zapasowa, tym większe szanse na odzyskanie utraconych danych. Jednak w niektórych przypadkach baza danych jest uszkodzona i nie można jej odzyskać. W takich przypadkach do przywrócenia bazy danych należy zatrudnić wykwalifikowanego informatyka. Oprócz metod opartych na oprogramowaniu odzyskiwanie danych może być wykonywane przez służby fizyczne, które korzystają ze specjalistycznego sprzętu.

Zawieszenie się komputera podczas wykonywania defragmentacji dysku lub partycjonowania może mieć katastrofalne skutki dla odzyskiwania plików. W tym czasie metadane pliku mogą wskazywać na niewłaściwy adres fizyczny. Ponadto pliki mogły zostać przeniesione, ale metadane nie. W związku z tym ta metoda odzyskiwania nie jest skuteczna w przypadku danych na dysku twardym. Istnieje jednak możliwość odzyskania utraconych danych.

Po utracie danych proces ich odzyskiwania jest bardzo ważny, ponieważ im więcej czasu komputer będzie miał na przetworzenie informacji, tym większe prawdopodobieństwo ich odzyskania. Odzyskiwanie danych jest cenną usługą, ale nigdy nie powinna się nią zajmować osoba, która przypadkowo usunęła dane. Spowoduje to tylko pogorszenie sytuacji i postawi nowe wyzwania przed procesem odzyskiwania danych. Innym częstym błędem popełnianym przez użytkowników jest zamrażanie urządzenia pamięci masowej po jego awarii. Nie jest to zalecane, ponieważ zamrożenie urządzenia może tylko zwiększyć prawdopodobieństwo utraty danych.

Potrafi naprawić system plików spowodowany przerwą w dostawie prądu

Przerwy w dostawie prądu mogą mieć katastrofalne skutki dla komputera, zwłaszcza jeśli używany jest dysk półprzewodnikowy. Może dojść nie tylko do uszkodzenia danych na dysku twardym, ale nawet do całkowitej awarii samego dysku. Ponadto po przerwie w dostawie prądu zazwyczaj następuje skok napięcia, który powoduje przeciążenie układów elektronicznych w komputerze. Może to spowodować uszkodzenie wszystkich elementów – od zasilacza po płytę główną – i uniemożliwić działanie komputera.

Dobra wiadomość jest taka, że zawsze można użyć narzędzia do sprawdzania dysku, aby naprawić pliki systemowe po przerwie w dostawie prądu. Oprogramowanie to może również naprawić błędy i usterki na dysku twardym. Na przykład, jeśli niedawno zaktualizowano system operacyjny, nagłe odcięcie zasilania mogło spowodować uszkodzenie ważnego pliku. Jeśli plik jest uszkodzony, może się okazać, że system nie chce się uruchomić.

Umożliwia odzyskanie usuniętych plików

Jeśli przypadkowo usunąłeś plik i nie możesz sobie przypomnieć, jak go usunąłeś, możesz go odzyskać na kilka sposobów. Jeśli plik został usunięty podczas próby zapisania go na innym dysku, proces ten będzie znacznie prostszy dzięki bezpłatnemu narzędziu o nazwie Norton Ghost. Program ten może skanować dyski twarde i urządzenia USB, a nawet odzyskiwać usunięte pliki z dysku startowego systemu. Program współpracuje z systemami Windows 2000, XP, Vista i 7, a nawet może odzyskać usunięte pliki w wyniku działania wirusa. Program jest zgodny ze wszystkimi wersjami systemu Windows i można go wypróbować, aby sprawdzić, czy jest w stanie odzyskać plik.

Po uruchomieniu programu można wybrać opcję skanowania określonych folderów i typów plików. Można także wybrać skanowanie w poszukiwaniu wszystkich usuniętych plików lub tylko wybranych typów plików. Po zakończeniu skanowania wystarczy wybrać z listy pliki, które chcesz odzyskać, i zapisać je w folderze docelowym. Następnie można wyświetlić podgląd plików, które mają zostać odzyskane, przed ich zapisaniem. Ponadto można wybrać opcję zapisania plików na dysku zewnętrznym, jeśli nie chcesz przechowywać oryginału na komputerze.

Narzędzie obsługuje również ponad 1000 typów plików i jest w stanie odzyskać dane z wielu różnych urządzeń, w tym z pamięci USB, aparatów fotograficznych i odtwarzaczy muzycznych. Aplikacja umożliwia również zdefiniowanie parametrów wyszukiwania, dzięki czemu można znaleźć typ pliku, którego się szuka. Istnieje wiele darmowych i płatnych opcji odzyskiwania usuniętych plików, więc upewnij się, że znajdziesz taką, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Na pewno będziesz zadowolony z decyzji o pobraniu tego oprogramowania.

Historia plików to doskonałe narzędzie do odzyskiwania usuniętych plików, ale nie jest w stanie odzyskać więcej niż 1 GB danych. Jeśli chcesz odzyskać więcej niż 1 GB danych, możesz pobrać program Undelete 360, który wygląda jak tradycyjna aplikacja systemu Windows. Wykorzystuje ona bardzo skuteczny algorytm do znajdowania usuniętych plików na dowolnym urządzeniu. Jeśli obawiasz się, że przypadkowo usuniesz plik z komputera, możesz również sprawdzić program Power Data Recovery do odzyskiwania usuniętych plików.

To kosztuje

Być może zastanawiasz się, dlaczego odzyskiwanie danych jest kosztowne. W większości przypadków odzyskiwanie danych polega na użyciu oprogramowania lub sprzętu do odzyskania danych z dysku twardego. Koszt oprogramowania i sprzętu nie jest taki sam, ale proces ten nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności ani sprzętu. Może też potrwać kilka dni, a użytkownik będzie musiał zapłacić za korzystanie z czystego pomieszczenia, z którego korzysta firma zajmująca się odzyskiwaniem danych. Jeśli jednak odzyskanie danych jest konieczne, warto za to zapłacić.

Koszt profesjonalnej usługi odzyskiwania danych wynosi od 100 do 2500 USD. Może się to różnić w zależności od typu posiadanego dysku twardego i ilości danych do odzyskania. Koszt można w pewnym stopniu obniżyć, prosząc technika o bezpłatną wycenę. Jeśli jednak na dysku twardym występuje problem logiczny, najlepiej jest zlecić to zadanie profesjonaliście. Niedoświadczeni użytkownicy nie powinni podejmować samodzielnych prób odzyskiwania danych, ponieważ może to być niebezpieczne.

Jeśli nie jesteś technikiem komputerowym, powinieneś unikać wszelkich usług odzyskiwania danych, które podają ceny za GB. Firmy te po prostu zmyślają liczby, aby zwiększyć swoje zyski. Faktem jest jednak, że nie ma czegoś takiego jak darmowy lunch. Powinieneś być w stanie wynegocjować rozsądną opłatę z firmą zajmującą się odzyskiwaniem danych. Nie daj się jednak zwieść zryczałtowanym opłatom. Nie ma sensu płacić za usługi odzyskiwania danych 1 USD za GB.

Odzyskiwanie danych, choć może wydawać się kosztowne, jest niezbędne dla wielu osób, a zwłaszcza dla firm, których działalność zależy od danych. Koszty odzyskiwania danych różnią się w zależności od rodzaju urządzenia pamięci masowej i jego uszkodzenia. Firma, która pobiera opłaty za godzinę pracy, raczej nie ogłasza swoich cen w Internecie. Jeśli to robi, najlepiej wybrać usługę, która pobiera opłaty według ilości danych, które mają zostać odzyskane. Gdy znajdziesz dobrą firmę świadczącą usługi odzyskiwania danych, możesz mieć pewność, że odzyskasz dane, których potrzebujesz.

Dane adresowe:

AKTE Odzyskiwanie danych – Kontakt
ul. Morasko 17, 61-680 Poznań
Telefon: 784 898 784
Telefon: 784 380 784
opłata za połączenie wg taryfy operatora
e-mail: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *