Uprawa konopi – czy to się opłaca?

Uprawianie konopi siewnych może być bardzo zyskownym biznesem, ale trzeba brać pod uwagę, że wymaga to poświęcenia odpowiedniej ilości czasu, aby właściwie zadbać o uprawę. Tylko taka uprawa pozwala uzyskać odpowiednią efektywność, która będzie przynosiła oczekiwane dochody. Natomiast spore zyski, które można uzyskać sprawiają, że coraz większa liczba osób, rolników zainteresowana jest uprawianiem konopi. Dodatkowo działanie Programu Konopnego sprawia, że rolnicy mogą podpisywać umowy kontraktacyjne na uprawy konopi na cele nasienne.

Jak prowadzić zyskowną uprawę?

Gdy zamierza się uprawiać konopie siewne niezbędne jest między innymi zdecydowanie się na wybranie odpowiedniego gatunku. Stawiają na konopie jednopienne trzeba brać pod uwagę, że w uprawach będą pojawiać się osobniki męskie, które mogą pogarszać plony. Na uprawach nasiennych trzeba będzie je usuwać. Niezbędne jest z tego powodu określenie tego w jakim celu będzie realizowana uprawa. Przeanalizowanie rynku ma bardzo duże znaczenie. Pozwala to między innymi zdecydować się na uprawianie konopi w celu zastosowania ich do różnych celów. Zdecydować można się między innymi na uprawianie konopi na:

– ziarna,

– słomę,

– kwiatostany.

 

Wielkość uprawy

Przy uprawach konopi mogą pojawiać się różne problemy. Dotyczy to między innymi zbierania konopi. Wskazywane jest ręczne zbieranie konopi, ale trzeba brać pod uwagę, że przy zdecydowani się na bardzo duże uprawy nie będzie do możliwe. Uprawa na jednym hektarze nie będzie stanowiła problemu. Jednak uprawa na kilkunastu hektarach będzie wymagała zastosowania maszyn. Trzeba jednak brać pod uwagę, że na rynku nie ma specjalnych maszyn przystosowanych do zbierania upraw konopnych. W ten sposób niezbędne może być zdecydowanie się na zastosowanie własnego rozwiązania, czyli przerobionej maszyny, która sprawdzi się przy konopiach. Informacje o możliwych do zastosowania rozwiązaniach technologicznych trzeba znaleźć zanim postawi się na uprawy konopi. W tym względzie trzeba brać pod uwagę, że zbieranie konopi w odpowiedni sposób pozwala ograniczyć występowanie strat.

Odpowiednia obróbka konopi

Przy uprawianiu konopi można wykorzystać każdy element rośliny. Oczywiście jest to najbardziej dochodowe rozwiązanie. Każdy element konopi może stać się materiałem handlowym, co obejmuje nawet korzenie. Natomiast trzeba brać pod uwagę, że sprzedaż części konopi przeznaczonych na słomę może być znacznie trudniejszy w stosunku do sprzedaży innych części rośliny. Z tego powodu tak ważne jest zdecydowanie się na odpowiednią analizę rynku przed zdecydowaniem się na uprawianie konopi. Pozwala to odpowiednio ocenić, które elementy konopi będzie można sprzedać.

Odpowiednio przygotowany biznes plan pozwala na uzyskanie sporych zysków z uprawiania konopi. Jest to związane między innymi z tego, że nasiona konopi przy efektywnym uprawach mogą przynosić nawet piętnaście tysięcy za jeden hektar uprawy. Natomiast trzeba zdawać sobie sprawę, że takie dochody można uzyskać jedynie z profesjonalnie realizowanych upraw.

Pamiętaj też, że bogate w CBD konopie doskonale sprawdzą się także jako materiał do inhalacji, waporyzacji, a nawet palenia w postaci pre-rollsów. Świetna sprawa.